Po 25 latach udanego małżeństwa Auguste Deter zaczęła oskarżać męża o zdradę, a sąsiadów, że chcą ją zabić. Tak objawił się Alzheimer u pierwszej zdiagnozowanej chorej. Niestety, po 120 latach to nieszczęście dalej dotyka milionów. Co o nim wiemy?
Co to Alzheimer? Według definicji, AD (skrót od ang. Alzheimer’s Disease) to najczęstsza postać otępienia. Nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna prowadzi do śmierci pacjenta. Ale co to w rzeczywistości oznacza?
Procesy myślowe, pamięć, zachowanie i emocje zależą od prawidłowego funkcjonowania i budowy neuronów w mózgu. Umożliwia to m.in białko APP, które odpowiada za regulację wzrostu komórek, ich naprawę i modulację interakcji międzykomórkowych. U osób dotkniętych Alzheimerem niepoznany proces powoduje rozpad APP na mniejsze włókna, nazywane Aβ (amyloid beta). Powstają z nich wówczas nienaturalne, gęste skupiska na zewnątrz neuronów, czyli płytki starcze (główny marker choroby), które:
- Zakłócają funkcje synaptyczne, zaburzając komunikację między neuronami,
- Powodują zaburzenia metabolizmu komórkowego,
- Wywołują stres oksydacyjny w neuronach i prowadzą do przewlekłego zapalenia neurogennego, przyczyniając się do dalszej degeneracji istoty szarej,
- Mogą prowadzić do mikrokrwotoków i niedokrwienia,
- Zakłócają funkcje mitochondriów, co przekłada się na zmniejszenie produkcji energii i zwiększa podatność neuronów na uszkodzenia.
Nadmiar Aβ nasila także hiperfosforylację białka tau, czyli przyłączanie zbyt wielu grup fosforanowych do jego łańcucha. Hiperfosforylowane tau zaczyna agregować, co prowadzi do tworzenia splątków neurofibrylarnych (NFT), drugiego kluczowego markera choroby Alzheimera. NFT kumulują się w cytoplazmie neuronów oraz destabilizują mikrotubule, które tworzą „szlaki” umożliwiające transport substancji odżywczych, neuroprzekaźników i organelli od ciała komórki nerwowej do jej wypustek. Prowadzi to do obumierania synaps i śmierci komórki oraz do zaniku połączeń między neuronami. Ostatecznie Alzheimer powoduje znaczny ubytek objętości istoty szarej, czyli mózgu.
Jakie są objawy choroby Alzheimera?
Splątki początkowo pojawiają się w korze śródwęchowej oraz hipokampie. W zaawansowanych stadiach choroby występują w korze mózgowej i innych obszarach, takich jak płat czołowy i skroniowy. Wywołuje to charakterystyczne objawy związane z funkcjami, jakie pełnią te części mózgu. Najczęściej należą do nich:
- Problemy z zapamiętywaniem niedawnych wydarzeń, imion, miejsc, przedmiotów, słów (najpierw subtelne, potem coraz bardziej zauważalne z rozwojem choroby, ,
- Zmiany osobowości i nastroju,
- Zagubienie i dezorientacja czasowa,
- Utrata zdolności uczenia się i rozwiązywania problemów,
- Problemy z wykonywaniem codziennych czynności takich jak przygotowywanie posiłków czy zarządzanie finansami,
- Porzucenie dotychczasowego hobby, pracy i kontaktów towarzyskich,
- Pogorszenie zdolności wzrokowo-przestrzennych,
- Trudności z codziennymi aktywnościami,
- Wędrowanie i niepokój – bezcelowe poruszanie się oraz epizody niepokoju i nerwowości,
- Zaniedbywanie higieny osobistej, ubierania się czy jedzenia,
- Spadek zdolności motorycznych, który może prowadzić do upadków.
- Nierozpoznawanie członków rodziny i przyjaciół.
Występowanie kilku z nich jednocześnie jest podstawą diagnozy i zazwyczaj prowadzi do dalszych badań.
Jakie są przyczyny choroby Alzheimera?
Choroba Alzheimera jest schorzeniem wieloczynnikowym, którego przyczyny są złożone i nie w pełni poznane. W jej rozwoju uczestniczą zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, które wzajemnie się przenikają, przyczyniając się do neurodegeneracji. Istnieją jednak hipotezy określające, główne ryzyka.
- Wiek. Choroby Alzheimera nie można utożsamiać z demencją starczą, ponieważ występują liczne różnice między postępującym pogorszeniem neurologicznym po 60. r. życia a powolnym spadkiem pamięci w 8. lub 9. dekadzie życia występującym razem miażdżycą i innymi chorobami. Mimo to, wiele badań pokazuje, że młodsze osoby z (nawet predyspozycją genetyczną) chorują rzadziej niż osoby starsze. Może to wynikać z zaburzenia homeostazy wapnia u osób starszych, która zwiększa podatność neuronów na uszkodzenia i obumarcie.
- Genetyka. Do 2009 r. ryzyko rozwoju choroby Alzheimera wiązano tylko z jednym takim czynnikiem – allelem ε4 genu APOE. Jednak od tego czasu określono 21 nowych, np. PICALM, CLU, HLA-DRB5/DRB1 [2]. Ponadto widać wyraźnie, że u dzieci chorych występuje wyższe ryzyko zachorowania w porównaniu z populacją ogólną. Jak pokazują badania, 9% rodzinnych przypadków AD stanowią mutacje w genie AβPP u takich osób, a ponad 70% związana jest z mutacjami w dwóch genach: preseniliny 1 i preseniliny 2 [1].
- Choroby. Miażdżyca tętnic mózgowych, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca typu 2 zwiększają ryzyko uszkodzenia naczyń mózgowych, prowadząc do niedokrwienia i hipoksji, które nasilają proces neurodegeneracyjny.
- Stres oksydacyjny. Jest to stan, w którym dochodzi do nadmiernej produkcji reaktywnych form tlenu, które utleniają białka, DNA i lipidy w neuronach. W wyniku tego zmieniają integralność błon komórkowych, zaburzają transport substancji odżywczych i neuroprzekaźników oraz uszkadzają synapsy. Przyspieszają więc neurodegenerację i mogą wywoływać stan zapalny mózgu.
- Czynniki środowiskowe. Ekspozycja na metale ciężkie, takie jak rtęć i aluminium oraz toksyny środowiskowe, jak również niezbilansowana dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukry proste zwiększa stres oksydacyjny i zaburza funkcjonowanie komórek nerwowych.
Jak wygląda życie z osobą chorą na Alzheimera?
Poznanie procesów zmian w mózgu, które stoją za określonym zachowaniem chorego, pomagają jego bliskim z nim żyć. Towarzyszenie osobie otępiałej wiąże się zarówno z wysiłkiem fizycznym, jak i emocjonalnym. Przecież zmiany osobowościowe, zawodowe i inne, których doświadcza boleśnie dotykają także jego najbliższych. Dlatego opiekun powinien dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak żyć z chorobą Alzheimera i dbać nie tylko o chorego, ale też o siebie.
Ponadto choroba członka rodziny i opieka nad nim niesie ze sobą znaczne koszty. Niejeden rezygnuje z pracy, aby poświęcić czas choremu (średnio 47 godzin tygodniowo), a dodatkowo na cele medyczne pacjenci i ich opiekunowie wydają od 1 tys. zł do ponad 2,5 tys. zł w ciągu 3 miesięcy. Łącznie daje to ponad 11 miliardów złotych w ujęciu rocznym. Niestety, wydatki te będą rosnąć [3].
Podsumowanie – co to jest Alzheimer?
Alzheimer to postępująca degradacja neuronów prowadząca do utraty znacznej części mózgu. Ponieważ zazwyczaj zaczyna się w hipokampie, pierwsze objawy to zmiany w psychice i zaburzenia emocji – tak jak to było w przypadku Auguste Deter. Niestety, jej mąż, nie wiedząc, co dolega żonie i skąd wynika jej zachowanie, umieścił ją w szpitalu psychiatrycznym. Dopiero po śmierci badanie mózgu ukazało rozległe szkody, jakie wyrządziła choroba. Dzisiaj środowisko medyczne wie o niej dużo więcej i stworzyło techniki mogące odpowiednio wcześnie ją wykryć. Znacznie poprawia to życie pacjenta i opiekujących się nim osób.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2941917/. [dostęp: 10.12.2014]
- https://biotechnologia.pl/biotechnologia/badacze-zidentyfikowali-11-nowych-regionow-dna-zwiazanych-z-choroba-alzheimera,13115?month=8&year=2018. [dostęp: 10.12.2014]
- https://www.isbzdrowie.pl/2022/03/choroba-alzheimera-kosztuje-11-mld-zl-rocznie-wiekszosc-kosztow-ponosza-chorzy-i-ich-rodziny/. [dostęp: 10.12.2014]
- https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/11-sygnalow-ktore-wskazuja-na-alzheimera. [dostęp: 10.12.2014]
- https://en.wikipedia.org/wiki/Auguste_Deter?utm_source=chatgpt.com. [dostęp: 10.12.2014]